5 emra të mëdhenj në kripto
Tregtim i automatizuar i kriptove

5 emra të mëdhenj në Crypto – Kush është kush i Blockchain

Teknologjia Blockchain po ndryshon mënyrën se si jetojmë në shumë mënyra. Kontratat dixhitale sjellin përçarje të paprecedentë në shumë sektorë biznesi në mbarë botën. Këta 5 emra të mëdhenj të kriptos po punojnë shumë për ta shtyrë këtë proces të decentralizimit të shkojë në rrjedhën kryesore.

Ndërsa personalitete legjendare si anonimi Satoshi Nagamoto dhe Vitalik Buterin janë ndër kontribuesit kryesorë të këtij (r)evolucioni dixhital, njerëz të tjerë të shquar po kontribuojnë çdo ditë në zhvillimin e hapësirës së kriptove.

Artikulli thekson se kush është duke punuar në mënyrë aktive për ta bërë blockchain të jetë i zakonshëm për të përmbushur premtimin e tij origjinal për decentralizimin.

CZ nga Binance

Kur bëhet fjalë për njerëz me ndikim në kripto, Changpeng Zhao është i pranishëm në çdo listë. I njohur me dashuri si CZ, koduesi kinezo-kanadez themeloi Binance, shkëmbimin më të madh të kriptove në botë. Megjithëse ai u diplomua në shkenca kompjuterike në Universitetin McGill, Montreal, Kanada, CZ nuk ka koduar kurrë për Binance. 

Sot, të gjithë e dinë historinë e suksesit të CZ. Megjithatë, nuk ishte gjithmonë kështu. CZ ishte pjesë e disa startup-eve të dështuara, të cilat ai thotë se e ndihmuan të qëndronte optimist. 

https://twitter.com/cz_binance/status/1410241470477455360

Shumë njerëz duhet të kenë supozuar se ai ishte i çmendur kur shiti shtëpinë e tij dhe investoi gjithçka në kripto. Që atëherë, ai e ka rritur startup-in e tij për t'u bërë shkëmbimi kryesor i kriptove në planet. 

Binance-it iu deshën më pak se 180 ditë për t'u bërë platforma më e mirë e shkëmbimit dhe me gjasë kontributi i CZ është çelësi i kësaj rritjeje parabolike. Që nga viti 2017, ai dhe ekipi i tij kanë qenë në ballë të çdo inovacioni të rëndësishëm të kriptove. 

Changpeng kombinon diplomën e tij në shkenca kompjuterike dhe një master në administrim biznesi. Ky kombinim e ka ndihmuar atë të merret me gjithçka, nga teknologjia te zhvillimi i biznesit, marketingu, financa, ligjore dhe aspekte të tjera thelbësore.  

CZ ka përmirësuar në mënyrë dramatike aksesin në kripto me disa risi. Ndër më të fundit, karta Binance VISA do të ndihmojë miliona të shpenzojnë shpejt kripto-n e tyre në më shumë se 60 milionë tregtarë në mbarë botën. 

Nayib Bukele

Nayib Bukele është presidenti vjeçar i El-savador. Së fundmi, ai njoftoi se po bënte presion për adoptimin e bitcoin si mjet ligjor në vend. Kjo e bëri atë presidentin e parë që nxiti miratimin e bitcoin si një mjet ligjor. 

Ka disa arsye pas kësaj lëvizjeje të guximshme. Vendi humbet një sasi të konsiderueshme kapitali çdo vit për shkak të kostove të ndërmjetësve financiarë, të cilat adoptimi i Bitcoin mund të shkurtojë në mënyrë drastike. Një pjesë e konsiderueshme e PBB-së së vendit vjen nga qytetarët që jetojnë jashtë vendit, të cilët dërgojnë remitanca në shtëpi. Megjithatë, lideri 39-vjeçar dëshiron të ndalojë bankat dhe institucionet e tjera që të kenë një "pjesë të madhe" të këtyre remitancave. 

Sipas fjalëve të tij, "shuma e marrë nga më shumë se një milion familje me të ardhura të ulëta do të rritet në ekuivalentin e miliarda dollarëve çdo vit". 

https://twitter.com/nayibbukele/status/1402446890466217985?s=19

Presidenti i bëri të ditur synimet e tij në konferencën e Bitcoin 2021 në Miami. Vendi aktualisht po punon me një kompani të portofolit dixhital, Strike, për të ndërtuar një infrastrukturë moderne financiare duke përdorur teknologjinë Bitcoin.

Sipas tij, adoptimi i Bitcoin si kurs ligjor do të ketë përfitime afatshkurtra dhe afatgjata. Ky është një veprim i shkëlqyer sepse do të nxisë investimet ekonomike. Ai gjithashtu do të sigurojë një platformë të aksesueshme për më shumë se 70% të popullsisë pa llogari bankare.  

Edhe pse disa kënde këmbëngulin se lëvizja është e motivuar politikisht, është një zhvillim i mirëpritur në botën e kriptove. 

Andreessen / Horowitz

Kjo listë nuk do të jetë e plotë pa përfshirë këta dy investitorë legjendar.

Kriza financiare e vitit 2009 ndryshoi shumë gjëra. Megjithatë, për Marc Andreessen Ben Horowitz, shënoi fillimin e diçkaje unike. Në një përpjekje për të luftuar silicon valley, dyshja krijuan Andreessen Horowitz (“a16z“), një firmë e kapitalit sipërmarrës. 

https://twitter.com/pmarca/status/1404867582302195714

Objektivi i tyre kryesor ishte të ndihmonin një brez të ri themeluesish të teknologjisë. Me kalimin e viteve, kjo kompani ka investuar në zgjidhje teknologjike në industri të ndryshme. Për a16z, qëllimi ka qenë gjithmonë sigurimi i fondeve për të ndihmuar kompanitë e teknologjisë në fazën e fundit. Optimizmi i firmës se teknologjia do ta transformojë botën për mirë ka qenë në krye të operacioneve të saj. 

Aktualisht, a16z ka 18.8 miliardë dollarë aktive nën fonde të shumta. Me 3.1 miliardë dollarë që shkojnë në financimin e zgjidhjeve të kriptove, a16z ka ndihmuar jashtëzakonisht zhvillimin dhe rritjen e kriptove. 

Me kalimin e kohës, firma ka kontribuar në mënyrë të konsiderueshme (si fonde ashtu edhe njohuri) në rritjen e shumë startupeve të kriptove. Megjithatë, duket se nuk ka asnjë shenjë që ata të ngadalësohen për këtë. Që nga fondi i tyre i parë kripto në 2018, firma ka treguar përkushtimin e saj ndaj startupeve që punojnë në projekte blockchain. 

Lasse Clausen

Si rezultat i paqëndrueshmërisë së kriptove, investitorët e kriptove vijnë dhe shkojnë. Megjithatë, ata në këtë listë kanë qëndruar vazhdimisht besnikë ndaj kauzës së tyre dhe kanë përmirësuar botën e kriptove. 

Për Lasse Clausen, investimi në kripto ka qenë gjithmonë një mënyrë jetese. Ai është partneri themelues i një fondi të orientuar drejt shenjave të fazës së hershme- 1x, me të cilin ai bashkëthemeloi Christopher Heymann. Misioni i tyre është i thjeshtë. Për t'u bërë burimi më miqësor dhe i vlefshëm për themeluesit e kapitalit të fazës së hershme për projekte të tokenizuara.  

1kx investon në startups që ndihmojnë për të përshpejtuar adoptimin e një sistemi financiar global, vendas në internet. Me rritjen e teknologjisë dhe internetit, adoptimi i menaxhimit të aseteve DeFi është i pashmangshëm. 

Përpara 1kx, Lasse ishte një sipërmarrës softuerësh në Berlin dhe një nga investitorët e engjëjve më aktivë në Evropë. Sot Lasse ka investime në disa projekte DeFi. Ai dhe ekipi i tij kanë qenë një pjesë e rëndësishme e ndryshimeve në peizazhin e DeFi.

https://twitter.com/lalleclausen/status/1404674240016752641

Për Lasse, është jetike të investohet në të ardhmen. Ai beson se ekonomitë e decentralizuara do ta transformojnë botën dhe ai po i vendos paratë e tij aty ku është. 

Gabriele Musella

Gabriele Musella është CEO dhe bashkëthemelues në Coinrule. Kjo platformë meta tregtare po përpiqet të prishë botën e financave. Coinrule i lejon përdoruesit të tregtojnë nëpër shkëmbime të shumta me aftësi kodimi zero. Gjithashtu, ky mjet ndihmon për të përmirësuar tregtimin e automatizuar për të gjithë.

Gabriele u motivua për të filluar kompaninë e tij kur kuptoi se sa e vështirë është të tregtosh kripto. Për Gabrielën dhe pjesën tjetër të Coinrule ekipi, qëllimi është i thjeshtë; përmirësoni përvojën e përdoruesit. Për ta bërë këtë, ai dhe ekipi i tij duhej të fokusoheshin në metodologjitë e para të projektimit.  

Pasioni i Gabriele për teknologjinë çoi në krijimin e një asistenti të zgjuar të krijuar ekskluzivisht për tregtarët e kriptove. Me këtë mjet, tregtarët e papërvojë mund të konkurrojnë me profesionistët dhe fondet mbrojtëse. 

Ai sjell një përvojë të madhe nga 15 vitet e punës së tij në industri të tilla si; telekomunikacioni, kërkimi akademik dhe fintech. Me gjithë këtë, Gabriele nuk resht kurrë së mësuari. Ai është i apasionuar pas mentorimit të një brezi të ri sipërmarrësish dhe entuziastësh të kriptove. 

https://twitter.com/CoinRuleHQ/status/1395635217776340997

Përpjekjet e Gabriele kanë ndihmuar në krijimin e një zgjidhje unike që është një mjet tregtar i domosdoshëm. Megjithatë, ai është gjithashtu i apasionuar pas krijimit të mënyrave të reja dhe inovative për ta bërë tregtinë pa probleme. 

Ashtu si me të tjerët në këtë listë, Gabriele beson se decentralizimi dhe tokenizimi do të ndryshojnë mënyrën se si ne menaxhojmë financat. Ky besim motivon Gabriele dhe ekipin e tij për të inovuar dhe krijuar zgjidhje të qëndrueshme për tregtarët e kriptove vazhdimisht.     

Ndiqni këta 5 emra të mëdhenj në crypto për të qëndruar të përditësuar me tendencat më të rëndësishme që po udhëheqin zhvillimin e teknologjive të blockchain.  

Secila prej tyre do të ofrojë një kënd të ndryshëm, i dobishëm për të kuptuar në tërësi se në çfarë drejtimi po lëviz ekosistemi.