Coinrule Tregtimi i automatizuar: Chris
Tregtim i automatizuar i kriptove

Seriali Jeta e një tregtari: Chris Haslam

Seria Jeta e një tregtari, Coinrule: Chris Haslam

Një nga gjërat që na intereson më shumë Coinrule është përdoruesit tanë. Ne na pëlqen të angazhohemi me ta. Këndvështrimi i tyre personal dhe subjektiv shpesh jep reagime shumë të detajuara që ne i marrim parasysh për zhvillimin e veçorive të reja ose përmirësimin e atyre tashmë të disponueshme.

Ja një bisedë me të cilën patëm disa ditë më parë Chris Haslam. Ne u takuam me Chris vitin e kaluar kur versioni ynë alfa as nuk ishte lëshuar ende. Mund të themi se ai pa Coinrule qysh në ditët e para.

Ruben  
Përshëndetje Chris, faleminderit që u bashkuat me mua sot në Coinrule! Para së gjithash, do të doja t'ju pyesja për sfondin tuaj dhe se si u futët në kripto.

Chris  
Bleva për herë të parë Crypto në 2014 dhe po eksperimentoja me minierat në ofruesit e Cloud dhe kisha njëfarë automatizimi duke përdorur çmimet e spotit AWS, kështu që ishte mjaft herët kur shikoja prapa.

Crypto më pas hyri në një treg të madh bear, dhe nëse mendoni se Cryptocurrency ndihet 'herë' tani imagjinoni se si ndihej atëherë kur monedhat po përpiqeshin të gjenin shumë dobi ose vëllim. Mbaj mend që shikova portofolin tim gjatë vitit 2015 dhe ishte efektiv i pavlefshëm, dhe top 10 në Coinmarketcap më pas dukeshin shumë ndryshe!

10 kriptovalutat më të mira të Coinmarketcap në 2014
10 monedhat kryesore të CoinMarketCap në maj 2014

Në të njëjtën kohë, biznesi që unë drejtoja kishte bërë Deloitte Fast 500, kështu që duke qenë i sinqertë nuk pata kohë për t'i mashtruar të dyja. Më vonë investova në një sërë kompanish, duke përfshirë raundin e parë të Monzo dhe programi i parë i Ignite në Mançester, kështu u ekspozua ndaj llojeve të ndryshme të investimit si raundet e farës.

U riktheva dhe u përfshiva më shumë në hapësirën e kriptove në 2017 dhe gjatë asaj kohe pata edhe një vajzë, kështu që shpesh e gjeja veten duke bërë turnin e natës. Kjo në fakt funksionoi mirë, pavarësisht se tregu i Crypto-s nuk u mbyll kurrë si tregjet tradicionale, mbyllja e qirinjve ditor shpesh kishte lëvizje më të mëdha dhe veprim çmimi në orën 1 të mëngjesit.

Gjatë këtyre kohërave të ngarkuara unë u përfshiva në disa komunitete, që kanë një kryqëzim të mirë të burimeve të hapura, forex, kontabilitetit dhe prejardhje të tjera që duket se në përgjithësi plotësojnë dhe ndihmojnë njëri-tjetrin.   

Në 2018-ën zbrita plotësisht në vrimën e lepurit dhe e kalova vitin me kohë të plotë në Crypto. Unë kam automatizuar masternode duke përdorur Docker për Odin, një zinxhir i përqendruar te privatësia dhe që atëherë u bashkua me ekipin e tyre të Qeverisjes. Kam dhënë disa kontribute me burim të hapur dhe kam marrë pjesë në takime dhe konferenca të ndryshme të Crypto.   

Kur mësoni për teknologjinë e re, burimin e hapur, ekonominë, kriptografinë dhe tregjet, pothuajse ndiheni sikur të ktheheni në uni për sa i përket niveleve të të mësuarit. Kombinoje këtë me një treg jashtëzakonisht të paqëndrueshëm, padyshim që është një nga gjërat më të vështira në të cilat kam punuar deri më tani.

Ruben
Si e gjetët Coinrule?

Chris
Të gjeta në engjëllListë. Ne patëm një bisedë dhe më pëlqen kjo ide. Gjithashtu gjatë jetës sime të përditshme, përdor disa shërbime që përfshijnë logjikën IFTTT.

Unë kam punuar për të automatizuar sa më shumë që të jetë e mundur strategjitë e mia të ndryshme Crypto, por nuk është një detyrë e lehtë dhe mund të duhen disa vite për t'u përsosur, kështu që po shikoja opsionet e tjera.

Më pëlqeu ideja që qëndron pas projektit. Do të më pëlqente gjithmonë ideja e 'nëse kjo, atëherë ajo' për Crypto pasi përdor shërbime të ngjashme për automatizimin e shtëpisë, p.sh. "nëse alarmi bie, ndizni dritat".

Një tregti me kriptomonedhë mund të ndahet në diçka të thjeshtë dhe të ngjashme, 'nëse ndodh kjo ngjarje, blini këtë monedhë' e cila mund të jetë një nxitës si vëllimi, ose ndoshta ndonjë burim tjetër si 'John Mcafee në Twitter'

Ruben
Më pëlqeu pjesa ku thoni se një treg kriptosh 24/7 i përshtatet në mënyrë të përkryer “Dydy-duties”, duke qenë në gjendje të tregtoni gjatë orëve të natës është një mënyrë shumë interesante për të optimizuar ditën tuaj, kjo është një pikë e shkëlqyer!

Dhe gjithashtu do të doja të nënvizoja kohën tuaj të zgjuar. Në vitin 2015 ju doli nga një treg i plogësht dhe vendosët të investoni në projekte me një kthim të mundshëm më të lartë. Duke folur për këtë, doja t'ju tregoja një grafik që hasa një ditë tjetër duke lexuar një artikull nga Reuters.

Flukset e kapitalit VC drejt kompanive Crypto në 2018

Ne mund të shohim se, edhe nëse çmimi ra me shpejtësi gjatë vitit 2018, në të njëjtën kohë firmat Venture Capital po derdhnin shumë para në startup-et e kriptove. Dhe të dhënat thonë se rreth 6 miliardë dollarë janë investuar vetëm në 2018, dhe tendenca vazhdon ende në 2019. Është mjaft e sigurt të supozohet se ky është një treg në çdo fazë dhe kur ky fluks parash sjell disa rezultate të mira nga 2019 në vitet pasardhëse, kjo do të reflektojë edhe në çmimet e kriptomonedhave. Çfarë mendoni ju?

Chris
Unë mendoj se sapo të merrni gjithçka nga investimi i Andreessen Horowitz në Cryptokitties përmes blerjeve të shumta të Coinbase (shih Paradeks Fitoj) kombinuar me ardhjen e Bakkt & Fidelity, 2019-ta ndihet si një vit jashtëzakonisht pozitiv.

Përveç rritjes së investimit të VC, mendoj se ia vlen t'i referohemi vëllimeve aktuale. Në vitin 2019 ne tashmë kryesoi volumin e tregtimit ne dëshmuam në vitin 2017 në kulmin e tregut të demit. Në fakt, BTC tejkaluar vëllimin 10 miliardë çdo ditë në prill. Binance duket se po fluturon gjithashtu për momentin.

Ruben
Po, absolutisht. Duke folur për Binance, pyetja ime tjetër ka të bëjë me Launchpad-in e tyre. Gjatë vitit 2017 ICO-të i dhanë një impuls të fortë rritjes së çmimeve, a mendoni se ofertat fillestare të Shkëmbimit mund të jenë një katalizator i ngjashëm për çmimet në 2019?

Chris
Pavarësisht se kam qenë në Crypto për disa vite si në mënyrë pasive ashtu edhe në mënyrë aktive, unë ende nuk kam marrë pjesë në një ICO dhe kam humbur IEO-në time të parë me BitTorrent, kështu që nuk kam shumë përvojë në këtë fushë. Sidoqoftë, unë hyra në BTT brenda ditëve të para dhe ia dola veçanërisht mirë, pasi bëri 3 herë në 2 ditë, por tani ka rënë në nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave, gjë që nuk është argëtuese nëse e keni kapur në një furi dhe bleu pjesën e sipërme.

Grafiku BNB që nga viti 2017

Mendoj se IEO-të janë një element që do të ndihmojë BNB-në, por në përgjithësi, Binance duket se po bën një punë të denjë dhe si kjo, CEO i tyre CZ gjithashtu ka një personalitet. Binance Coin ka pasur performancë të mahnitshme, ajo ka vazhduar të rritet në të gjithë tregun bear me një faktor X.

Është folur shumë për strategjitë mbrojtëse për tregjet e ariut, ku monedhat e qëndrueshme janë një opsion për t'u ulur jashtë tregut, por pa u kthyer në Fiat. Imagjinoni nëse në vend të kësaj do të kishit një pjesë të fitimeve tuaja në BNB.

Megjithatë, nuk do të rekomandoja kurrë ndjekjen e qirinjve jeshilë, dhe duke pasur parasysh performancën e vazhdueshme të shkëlqyer të Binance, është një supozim i drejtë se do të rikthehet në një moment.

Ruben
Sigurisht që BNB është një nga monedhat më mbresëlënëse në treg, përveç konsideratës së bazuar në analiza teknike, ata me të vërtetë po e shtyjnë zhvillimin e teknologjisë dhe DEX, siç po thoshit ju, është një nga gjërat e tyre të mëdha në vazhdim .

Një tjetër temë e nxehtë këto ditë është "saga" e Bitcoin Satoshi Vision. Ka shumë thashetheme në lajme, por që përkthehen edhe në shumë paqëndrueshmëri. Dhe ne e dimë se paqëndrueshmëria shpesh sjell mundësi të shkëlqyera tregtimi, çfarë mendoni?

Chris
Unë njoh shumë pak tregtarë që merren me kapjen e thikave dhe mund të jetë shumë fitimprurëse. Do ta bëj vetëm për projekte që kalojnë bazat dhe besoj në (BSV patjetër nuk është nje nga ato!).

Është e rrezikshme për mendimin tim, monedhat që pësojnë rënie të mëdha dhe të papritura janë shpesh për shkak të lajmeve të këqija, të cilat mund të jenë FUD ose një projekt në telashe serioze. Crypto është mjaft i paqëndrueshëm siç është, kështu që përpjekja për t'i kapur këto projekte në fund absolut nuk është një strategji që unë përdor ose do ta rekomandoja.

Grafiku BSV mbi të gjitha nivelet më të ulëta të kohës
BSV ra në fund rreth niveleve më të ulëta të të gjitha kohërave

Unë kam përdorur tregues si transformimi i Fisher, të cilët mund të jenë të dobishëm për identifikimin e kthesave ose fundeve lokale, dhe kur përdoren së bashku me nivelet e mëparshme të mbështetjes mund të japin njëfarë besimi shtesë për hyrjet në treg. Vendosja ime është në 200 periudha, kështu që për monedhat e listuara së fundmi që nuk janë ende të disponueshme.

Ruben
Unë do të shtoja se kjo është një situatë tipike ku tregtari duhet të bëjë vlerësimet e duhura të menaxhimit të rrezikut për të parandaluar humbje të konsiderueshme. Është gjithashtu thelbësore të merren parasysh mbështetjet dhe rezistencat, por nga ana tjetër, ato mund të humbasin dobinë e tyre nëse kushtet e tregut ndryshojnë rrënjësisht.

Unë e vlerësoj vërtet faktin që ju treguat grafikun Litecoin menjëherë pas atij të vizionit të Bitcoin Satoshi.

Shpesh ne shohim shumë grafiku që kanë të njëjtin model trendi në rënie, ashtu si BSV, por, për mua, monedhat më interesante janë ato që kanë modele krejtësisht të ndryshme, sepse ka shumë të ngjarë që kjo do të thotë se diçka po ndodh me atë monedhë dhe atje unë mendoni se mund të gjeni mundësitë më të mira. Duke folur për këtë, një monedhë tjetër që bie në sy është Basic Attention Token, e cila është ndër kriptovalutat me performancën më të mirë në top 20 prej javësh tashmë. Ne gjithashtu postuam një ide bullish tregtare për BAT muajin e kaluar, që do të kishte performuar mjaft mirë!

Ne do të flasim për këtë në të ardhmen dhe do të shohim se si do të evoluojë kjo sepse jam i bindur se këto janë periudha emocionuese në tregun e kriptove, aq shumë kurioze për të parë se si do të shkojë gjithçka në javët e ardhshme

Chris
Litecoin është interesant, pasi ka udhëhequr lëvizjet e Bitcoin për një kohë tani, kështu që shpesh mund të përdoret për një kontroll mbi lëvizjet e BTC nëse jeni duke parë në një kornizë kohore më të vogël. Në tregjet e mia më të fundit, Litecoin ka tejkaluar BTC-në me rreth 2.5x, gjë që nuk është keq duke pasur parasysh se është një prej 5 monedhave kryesore

Rritje e madhe e çmimeve të LTC 2019

Duke u kthyer te Treguesi i Transformimit të Fisher, bleva Litecoin më 16 dhjetor për shkak të një fundi të dyfishtë të treguesit. Është e qartë se kjo ishte një hyrje e mirë.

Ruben 
Faleminderit shumë për kohën tuaj, Chris. Kjo ishte argëtuese. Duhet ta bëjmë sërish!

Chris  
Sigurisht, gëzuar!